Actie aan stadhuis verplaatst naar Groenplaats
UPDATE - WIJZIGING LOCATIE voor 15 JUNI - UITSTEL ACTIE GROTE MARKT NAAR 22 JUNI
De Antwerpse Coalitie voor Palestina (ACP), waar Pax Christi lid van is, heeft voor de avond van 15 juni 2026 een aanvraag gedaan voor een betoging aan de Grote Markt, omdat de Israëlische vlag aan het stadhuis wappert, en dat kunnen we niet zomaar laten gebeuren. Door de huldiging van de Antwerp Giants op 15 juni aan het stadhuis besloot ACP haar actie op 15 juni op de Groenplaats te houden en de actie aan het stadhuis met een week uit te stellen.
NIEUW PERSBERICHT -14/06/2026
Burgemeester wil clash tussen betogers tegen vlag Israël en supporters Antwerp Giants
Sinds woensdagochtend 10 juni wappert de vlag van apartheidsstaat Israël aan het Antwerps stadhuis. Dit is een slag in het gezicht van de Palestijnse gemeenschap in onze stad en iedereen die ook maar iets om mensenrechten geeft. Ondanks weken aandringen van de Antwerpse Coalitie voor Palestina bij het Antwerps stadsbestuur om de vlag van Israël niet te hijsen, gebeurde dit onder politiebegeleiding toch. Burgemeester Van Doesburg verschuilt zich achter het “neutrale” bevlaggingsprotocol alsof er niets aan de hand is.
Dit lokte afgelopen dagen veel verontwaardiging uit, ook bij bestuurspartner Vooruit: “We willen deze vlag hier niet en vinden dit een slecht signaal” zei Schepen voor Jeugd, Leefmilieu en Samenlevingsopbouw Karim Bachar. Ook Groen en PVDA hebben ondertussen aangekondigd dat ze een motie zullen indienen op de gemeenteraad van 29 juni om de Israëlische vlag te verwijderen en in de plaats een vredesvlag te hijsen. Groen zal nog een tweede motie indienen voor de aanpassing van het vlaggenprotocol.
De Antwerpse Coalitie voor Palestina reageert: “De vlag van Israël staat voor genocide, apartheid, straffeloze onderdrukking en bezetting. Het is een ware schande dat die aan ons stadhuis wappert. Dit is een kaakslag voor de vele duizenden Antwerpenaren van Palestijnse afkomst.”
Daarom vroeg de Antwerpse Coalitie voor Palestina de toestemming aan voor een protest op maandag 15/06 om 19u op de Grote Markt, één jaar na de Rode Lijn-actie en het begin van de wekelijkse maandagacties voor Palestina. De aanvraag voor de actie bij het stadsloket werd tot op dit moment niet beantwoord. Op nieuwsmedia vernam de Coalitie (ze hebben geen enkele communicatie van het stadsbestuur of politie ontvangen) de aankondiging van de feestelijke huldiging van de Antwerp Giants. Op de Grote Markt. De Antwerpse Coalitie voor Palestina is heel blij met de kampioenstitel! Het is een fantastische prestatie, die absoluut gevierd moet worden. Op de Grote Markt.
De Grote Markt is dé plek van onze stad om dingen te vieren, maar ook dé plek om beleid aan te kaarten. Net om de huldiging van de Antwerp Giants niet te hinderen, heeft de Antwerpse Coalitie voor Palestina besloten om het protest tegen de Israëlische vlag met een week uit te stellen.
Burgemeester Van Doesburg wijst in een interview van afgelopen weekend op haar rol als opperhoofd zonder enige nood aan overleg met belanghebbenden van haar stad. Dat is volgens haar democratie. Deze dwaling moet haar snel duidelijk gemaakt worden: democratie is net het omgekeerde. Dankzij je positie als verkozene start het overleg met je bestuurspartners, je burgers en je oppositie.
Er is zeer brede steun voor onze aangekondigde actie voor morgen. Antwerpenaren wíllen geen Israëlische vlag aan hun stadhuis. Burgemeester Van Doesburg weet dat. Daarom probeert ze een clash uit te lokken tussen ons en een sportteam dat hun verdiende kampioenstitel viert. De grootste droom van Els Van Doesburg is dat we maandag de huldiging van de Antwerp Giants verstoren. Zo kan ze ons wegzetten als sporthaters en sfeerverpesters. Dan worden wij de boeman en verdwijnt de genocidevlag naar de achtergrond.
Daarom gaat onze maandagactie van 15 juni door op de Groenplaats, om 19u. Omdat wij geloven in democratie. En omdat wij de Giants een feestelijke en welverdiende huldiging toewensen. Maar we blijven benadrukken: de vlag van Israël is een smaad voor de hele stad, protocol of niet.
Volgende week, 22/6, gaan we naar de Grote Markt. Om te protesteren tegen de vlag van Israël. Want als een huldiging voor een groot publiek veilig kan verlopen op de Grote Markt, dan zou een protest van vreedzame burgers ook geen probleem mogen zijn.
OUD PERSBERICHT - 10 juni
Een jaar geleden, op 23 juni, zijn we begonnen met onze wekelijkse maandagacties. Komende 15 juni hebben we dus EEN VOLLEDIG JAAR onze stem voor Palestina laten horen. Israël pleegt een genocide, legt het internationaal recht volledig naast zich neer en leeft ook de overeengekomen bestanden voor een staakt-het-vuren niet na. Het uithangen van de Israëlische vlag aan de gevel van het stadhuis is niet alleen een miskenning van de duizenden (oorlogs)misdaden van het land, het is bovendien een slag in het gezicht van de slachtoffers. De Israëlische vlag staat voor een van de zwartste bladzijden uit de recente geschiedenis.
We hebben jou nodig om het Antwerps stadsbestuur 2 dingen luid en duidelijk te maken: HAAL DIE VLAG WEG en BREEK DE BANDEN met Israël! Dit is een actie van alle mensen waarvoor mensenrechten fundamenteel en niet onderhandelbaar zijn en die weigeren te zwijgen over genocide.
Terugkeer naar het Antwerps stadhuis is nu relevanter dan ooit. Sinds 6 oktober 2025 is dit recht ontzegd. De Raad van State gaf ons op 3 november nochtans gelijk dat ons protestrecht gelegitimeerd is aan het stadhuis en dat het stadsbestuur zich hier aan moet houden. Sindsdien hebben wij echter geen toestemming meer gekregen om aan het stadhuis te mogen betogen. Nu is er een belangrijk verschil met de voorbije maanden: er is sprake van hoogdringendheid en van de noodzaak van de plaats van betoging!
Het recht staat aan onze kant, maar we twijfelen erg of het stadsbestuur dit gaat respecteren. We hebben afgelopen jaar gezien (onlangs nog op de Groenplaats) hoe ze omgaan met vreedzame en kritische burgers. Ongeacht de beslissing of ze onze aanvraag voor de Grote Markt gaan goedkeuren of niet, op 15 juni staan we op de Grote Markt om 19u. Tegen de vlag. Tegen de medeplichtigheid.
Daarvoor rekenen we op een brede mobilisatie en kunnen we alle hulp gebruiken.
Wat kan jij doen? Spreek vrienden, familie, buren aan, vraag aan organisaties/verenigingen om daar zichtbaar te staan, deel deze oproep met je netwerk, wijzig je profielfoto in de foto van dit artikel. We begrijpen dat niet elke persoon zich beschikbaar kan maken op een maandagavond, of zich niet 100% veilig voelt om deel te nemen (we kunnen helaas niet garanderen dat het vrij is van risico). Nog steeds kan iedereen een belangrijke bijdrage maken:
- Help met het mobiliseren van mensen (ook buiten Antwerpen!), deel het op je socials
- Maak bordjes of eigen Palestina vlaggen
- Geld inzamelen voor gasboetes en juridische ondersteuning
- …
Vele handen en talenten maken een protest geslaagd.
NIEUWE AFSPRAAK
15 juni verzamelen we op de Groenplaats, zoals steeds om 19u. Op maandag 22 juni, 19u, verzamelen we aan het stadhuis op de Grote Markt.
Groenplaats
2000 Antwerpen
België